(Az írást másodközlésre átvette a HVG egyik tematikus oldala, a Life & Style is.)
Itt a hűvösebb idő, a náthaszezon, és nemsokára az idei influenzajárvány is. Ha éppen terhes vagy, akkor egy másik posztomat javaslom olvasásra, és ha kifejezetten a H1N1-ről akarsz olvasni, akkor arról is vannak korábbi anyagok.
Feltételezem, hogy tudod, mire vagy allergiás, és például nem iszol kamilla-, cickafark- és körömvirágteát, ha érzékeny vagy az összes margarétafélére; valamint nem kezdesz el saját kreativitásból gyógyszereket és növényeket vásárolni, ha van valami orvos kezelte egyéb alapbetegséged. Kétség esetén kommentben kérdezz; ha tudok, válaszolok. Ez a poszt egy általánosabb összefoglaló arról, hogy milyen növényeket, gyógyszereket és teákat érdemes bevetni megfázás megelőzésére, enyhítésére.
Közismert bölcsesség, hogy a nátha akár egy hétig is eltarthat, de ha időben orvoshoz fordulsz, akkor 6-7 nap alatt elmúlik. Védőoltás nincs, bár nagyon keressük, csak egyelőre nem sok eséllyel: az a probléma, hogy több mint 200 féle vírus okozhat megfázásszerű tüneteket, és a náthák leggyakoribb fajtáit okozó rhinovírusokból (néha HRV, azaz human rhinovirus néven is említik ezeket) is több mint százfajta van. Kezelésből és megelőzésből lényegében ugyanott tartunk, ahol évezredekkel ezelőtt - már az ókori görögök is meleg fürdőt, a mai forralt borhoz hasonló gyömbéres-fűszeres főzetet, és hagymát javasoltak -, illetve annyit mégis haladtunk, hogy van néhány jó szintetikus gyógyszerünk, amelyekből aszerint válogathatunk, hogy éppen melyik tünetünktől szenvedünk legjobban.
Száraz, fájdalmas torok
A hetvenes évek közepén fedeztük fel, hogy cinkionok jelenlétében a rhinovírusok szaporodása lelassul. A szájban elolvadó, cinktartalmú (cink-glükonát, ritkábban cink-acetát hatóanyagú) tabletták és cukorkák nem gyógyítják a már meglevő náthát, de segíthetnek abban, hogy enyhébb tünetekkel vagy gyorsabban megszabadulj tőle. A cinktartalmú cukorkák akkor hatásosak, ha legalább 23 mg cink van bennük, és a napod ébren töltött időszakában legalább kétóránként egyet elszopogatsz belőlük. Ezt a kezelést ne csináld 3 napnál tovább, mert esetleg túladagolod a cinket, de 3 napot meghaladó, nem enyhülő torokfájással egyébként is jobb döntés orvoshoz fordulni.
A vírusok szaporodását persze lelassítják a fertőtlenítő (antiszeptikus) hatóanyagokat tartalmazó cukorkák is, mint amilyen például a Strepsils, Tantum Verde vagy a Septofort; némelyik típusban hozzáadott fájdalomcsillapító (többnyire lidokain) is van. Fertőtlenítő célú gargarizálásra megfelelhet akármilyen alkoholos-antibakteriális szájvíz, a gyógyszertárban kapható Glycosept oldat, de egy korty unicum, alpenbitter vagy más gyógynövénykeserű is.
A növényi fájdalomcsillapítók közül torokfájásra az édesgyökér (licorice) a leghatékonyabb. Ha irtózol a gyerekkorodból ismert fekete medvecukortól, akkor ne igyál édesgyökér teát, egyébként viszont nagyon jót fog tenni (1 teáskanálnyi édesgyökeret kell másfél deci vízzel leforrázni, és 15 percig állni hagyni). Az elfogyasztása olyan érzés lesz, mintha valami sima, bársonyos bevonat maradt volna a torkodon. Mivel a hatás azonnal érezhető, de viszonylag rövid ideig (30 percig) tart, ezt a teát érdemes lassan, néhány kortyonként inni, és amikor elfogyott, újat főzni.
Hasonló, ismert fájdalomcsillapító módszer egy tojássárgáját belefőzni két deci tejbe és lassan meginni, mézzel vagy anélkül.
Kövess el mindent, hogy a torkodat nedvesen tartsd. A mentolos, eukaliptuszos cukorkák nagyon jók, de érdemes őket másfélékkel - ánizsos, mézes, lándzsás útifű-, vagy pemetefű-tartalmú cukorkákkal - is váltogatni.
Bedugult, csöpögő orr
Amilyen gyakran csak tudod, mosd át az orrodat langyos sós vízzel vagy fiziológiás sóoldat alapú orrsprével (mint amilyen a Nasomar, Sterimar vagy itt az óceán túlfelén a Simply Saline). A gyógyszeres orrcseppek is nagyon jók, amíg ésszel használod őket (vagyis csak tüneti kezelésre). A Nasivinben található oximetazolin-hidroklorid, és a többi efféle hatóanyag úgy működik, hogy egyrészt nyákoldó, másrészt érösszehúzó: az orrcsepp segít abban, hogy az összegyűlt nyákot könnyebben kifújjuk, de emellett rontja is az orrban a keringést. Erre válaszul a nyáktermelő sejtek egy időre beszüntetik a nyáktermelést, mi pedig hozzájuthatunk pár percnyi könnyebbséghez.
Ha a gyógyszeres orrcseppet állandóan használjuk, akkor állandóan erőszakkal lekapcsoljuk az orrban a nyáktermelést. Ennek vagy az lesz a vége, hogy a nyáktermelő sejtek károsodnak és a nátha elmúltával sem működnek többé normálisan (állandó orrszárazság, egymást váltó allergiák és fertőzések), vagy az, hogy túlstimulálódnak, tehát ahogy leállunk az orrcseppel, azonnal extra mennyiségű nyák termelődik (mire az illető újrakezdi az orrcseppezést és ezzel állandósítja az állapotát). Az orrcseppekhez hozzá lehet szokni, tartós használatuktól az orrban nyálkahártyaduzzanatok, ödémák alakulhatnak ki, úgyhogy a tünetek enyhülésével érdemes az orrcseppet mielőbb elhagyni.
Ha nagyon náthás vagy és több napnyi orrcsepphasználattól kezd tönkremenni az orrod, akkor próbálkozhatsz valami olyan olajos-vitaminos orrcseppel, mint a Coldastop, illetve vehetsz sima ampullás vagy cseppentős A-vitamin vagy ligetszépe olajat. Fültisztító pálcika segítségével kend át az orrodat belülről, naponta kétszer, amíg rendbe nem jön.
Az állandó törölgetéstől hamar kisebesedik az orrunk, úgyhogy érdemes kezdettől fogva krémezni, körömvirág- vagy árnikatartalmú kenőccsel, neogranormonnal, vagy egy csak erre a célra használt labellóval.
A bedugult orrnak mindig jót tesz egy meleg fürdő vagy zuhany, és általában az átmelegedett fürdőszoba párás levegője. Ha van időd, lehet inhalálni is: egy fazékba önts össze egy-egy kanálnyi hársfavirágot, mentalevelet, kakukkfüvet, citromfüvet, gyömbért, forrázd le, és egy törölközőt a fejedre borítva hajolj a gőz fölé 20-30 percre, vagy ameddig jólesik.
A fürdőbe, az iménti főzetre vagy akár sima forró vízre csöpögtethetsz mentaolajat is. Én a legjobban a Polar Bear nevűt szeretem (ez egy bevizsgált, levédett kínai termék, drogériákban lehet kapni; kis zöld dobozban van, részletes magyar nyelvű használati utasítással). Ezzel az olajjal masszírozni is lehet: dörzsölj be egy-egy cseppet a halántékodra, a szemöldökök közti pontra, az orrod és a szád közti pontra.
Bedugult orr kezelésére a mentolos-eukaliptuszos olajokon kívül minden olyan illóolaj vagy fűszer is jó, amelyiknek nyákfolyósító hatása van: inhalálhatsz fahéjjal, gyömbérrel, szegfűszeggel is, akár úgy, hogy magát a fűszert forrázod le és a gőzt lélegzed be, akár úgy, hogy az olajat csöpögteted a forró vízre.
Vannak szájon át szedhető, efedrin, illetve pszeudoefedrin hatóanyagú gyógyszerek is, amelyek segíthetnek a bedugult orrunkon (Rhinathiol cold, Advil cold, Nurofen cold, de ugyanez a hatóanyag megtalálható például az allergia elleni Zyrtec D-ben is).
Száraz köhögés
Száraz köhögésre a hársfatea a legjobb, de készíthetsz keveréket is hársfavirág, kamillavirág, levendulavirág és bodzavirág felhasználásával (a kamilláról megoszlanak a vélemények: én nem szoktam ajánlani, mert szárítja a nyálkahártyát, de másfelől mégiscsak gyulladáscsökkentő és sokan esküsznek rá - ha neked segít, semmi kifogásom). A keverékhez 1-1 teáskanálnyit vegyél a növényekből, forrázd le 3 dl vízzel és 10 perc után leszűrve megihatod.
Ha a köhögés nem hagy éjszaka aludni, gyorsan segíthet valami szintetikus, recept nélküli köhögéscsillapító, mint amilyen a Libexin is például, de tudj róla, hogy a szintetikus köhögéscsillapítók sok szempontból úgy működnek, ahogy a nyugtatók, és a posztban egyébként tárgyalt unicummal, forralt borral stb. nem alkalmazhatók egyszerre.
Ha érzed a száraz köhögéseden, hogy ez még csak a kezdet, és nemsokára produktív köhögés lesz belőle, akkor ezt a folyamatot felgyorsíthatod azzal, hogy egy enyhe köhögéscsillapító hatóanyagot egy enyhe nyákoldóval kombinálsz. Erre a célra kipróbálhatod a gyógyszertárban beszerezhető Elixirium thymi compositum nevű szirupot. Ha ismered a (receptköteles) Mixtura pectoralist, akkor ez is ismerős lesz, mert annak enyhébb, vény nélkül kapható változatáról van szó. Sok kakukkfű van benne (nyákoldó, köptető) és egy brómvegyület (köhögéscsillapító), illetve tartalmaz alkoholt is.
Hasonló - nyákoldó és köhögéscsillapító - hatásuk van a pemetefűből, martilapuból lándzsás útifűből készült szirupoknak, teáknak is (lándzsás útifűből teához 1 púpozott teáskanálnyit forrázz le 2 dl vízzel és 10 perc állás után leszűrve idd meg; mézzel még jobb).
Száraz köhögést produktívvá változtató teát készíthetsz bodzavirág, menta, kakukkfű és cickafark keverékéből is (mindegyikből egy csapott teáskanálnyit forrázz le összesen fél liter vízzel, hagyd állni 10-15 percig, szűrd le, és a felét idd meg este, a másik felét másnap reggel).
Nátha után kialakuló száraz köhögéssel, ha 10 nap alatt nem múlik el, illetve nem megy át produktív köhögésbe, fordulj orvoshoz.
Nedves, kruppos köhögés
Ha náthás vagy és nehezen, hörögve lélegzel ("olyan jó lenne köhögni, de nem tudok" érzés), akkor először is nyákoldóra, köptetőre van szükséged. Könnyen beszerezhető szintetikus hatóanyag az ambroxol (Ambroxol szirup), karbocisztein (Mucopront) vagy az acetilcisztein (ACC 100, 200, 500; Solmucol, Fluimucil és társaik), de jegyezd meg, hogy ezeket nem szedheted együtt köhögéscsillapítóval, továbbá ha bármilyen okból antibiotikumot szedsz, akkor azt sem veheted be egyszerre a fenti hatóanyagokkal.
Ipekakuána szirupot tudomásom szerint már nem lehet recept nélkül kapni (a Mixtura pectoralisban egyébként az is van), úgyhogy növények közül a legjobb a hagyma. Hagymateához 2-3 evőkanál cukrot karamellizálj, aztán engedd fel 3 dl vízzel (vigyázz, fröcskölni fog), tegyél bele egy fej szétdarabolt vöröshagymát, főzd fel, szűrd le, és ihatod is, mézzel vagy anélkül.
Ha nem akarsz hagymát inni, akkor ennek a teának egy változata a dobostorta-tea: készítsd el csak a karamellizált cukrot, engedd fel egy deci vízzel és idd meg. A cukorszirupok általában is köptető hatásúak (a gyógyszertári köptetők egy része is így működik), tehát kruppos köhögésen segíthetsz azzal is, ha mézet, juharszirupot kanalazol.
A nyák felszakadása után a produktív köhögés segítésére használhatod az összes nyákoldó-köhögéscsillapító növényt: az édesgyökér, pemetefű, lándzsás útifű, kakukkfű, martilapu hatóanyagai segítenek a nyák feloldásában és megakadályozzák a hörgők túlzott, görcsös összehúzódását.
Egy nagyobb nátha végén a produktív köhögés egyre csökkenő intenzitással akár két hétig is eltarthat (főleg gyerekeknél), de ha ennyi idő alatt sincs vége, vagy nem tapasztalsz jelentős javulást, menj orvoshoz.
Általános állapot
A náthával járó nem túl magas lázra és torok-, valamint fejfájásra két nagy ismert gyógyszercsoport van, meg egy csodaszer ;-). Az egyik nagy csoportban a paracetamol (acetaminophen) tartalmú gyógyszerek vannak (Panadol, Rubophen, Tylenol stb.) illetve ezen gyógyszerek C-vitaminnal, koffeinnel és egyéb hatóanyagokkal kiegészített változatai (Coldrex, NeoCitran, Saridon és társaik). A másik csoportban pedig az ibuprofen alapú, úgynevezett nem-szteroid gyulladáscsökkentők találhatók (Advil, Nurofen stb.), sokszor szintén egyéb hatóanyagokkal kiegészítve. A "csodaszer" pedig az acetil-szalicilsav hatóanyagú Aspirin.
Mindent lehet, de ésszel. A rengetegféle készítménnyel az a legnagyobb baj, hogy sok különböző néven találod meg ugyanazt a hatóanyagot: Coldrex mellé Panadolt beszerezni nem egyszerűen pénzkidobás, hanem veszélyes is, mert túladagolás lehet a vége. Ha egyszerre vásárolod meg őket, akkor a gyógyszerész azonnal figyelmeztetni fog, de ha már van otthon ez is, az is, akkor mielőtt bármit beveszel, gondold végig, hogy mi egyebet szedtél be eddig; olvasd újra az összes betegtájékoztatót.
A nátha kezdetén, amikor a legtöbbet szedünk a szintetikus láz- és fájdalomcsillapítókból, érdemes azonnal a szervezetünk segítségére sietni, és akkor hátha megúszhatjuk a betegséget.
Az immunerősítő növények közül az echinacea a legismertebb, és számos kettős vakpróbát végeztek már el vele, vegyes eredményekkel. A jelenlegi álláspont szerint az echinacea nem segít a nátha megelőzésében, de ha a tünetek jelentkezésekor azonnal alkalmazzuk, lerövidíthetjük a nátha kezdeti, legkínzóbb szakaszát. Ehhez a 300-600 mg-os kapszulából napi legalább 3 darabra van szükség, illetve az echinacea virágából (echinacea purpurea) készített tinktúrából legalább napi 3x3 ml-re.
Hasonlóképpen, a C-vitaminról sem sikerült bebizonyítani, hogy tényleg segít a náthát megelőzni, de úgy tűnik, hogy a nátha korai szakaszában bevitt nagy dózis (a betegség első napján 4 óránként 500 mg) enyhíti a tüneteket, és lerövidítheti a betegség időtartamát is. A nagy dózis C-vitamin leggyakoribb mellékhatása hasmenés szokott lenni; általában 4-5 g fölötti mennyiségnél jelentkezik, de aki érzékeny rá, legyen óvatos.
Az echinacea és a C-vitamin kombinációja valószínűleg hatásos a nátha megelőzésében, de erről még több kutatásra van szükség.
A fokhagyma is ismert ellenszer, és van olyan vizsgálat, amely szerint a nátha megelőzésében is hatékony lehet (kapszulában napi 180 mg allicinbevitelnek megfelelő fokhagymakivonat három hónapon át szedve a kísérleti csoportban lecsökkentette a nátha előfordulását). A kapszula és a fokhagymás pirítós mellett Kanadában bevált módszernek tartják a fokhagymás almafőzetet: 1-1 dl almalevet és vizet összekevernek, tesznek bele 1-1 kiskanál fahéjat és gyömbért, meg egy gerezd fokhagymát, felforralják, leszűrik és megisszák.
Végül pedig méltassuk nagymamánk csodaszerét, amelynek hatásosságát a tudomány is bebizonyította: a nátha első jelére azonnal együnk zöldséges csirkehúslevest. A Nebraskai Egyetemen dr. Stephen Rennard döntött úgy, hogy elemzi ezt a régi gyógymódot; eredményeit a csirkeleves igazolt gyulladáscsökkentő hatásairól 2000-ben a Chest című szaklapban (Cardiopulmonary and Critical Care Journal) publikálta. Nagymama receptje az egyetem orvosi karának honlapján olvasható.
Friss kommentek