Ma délelőtt sajtótájékoztatót tartott a Semmelweis Mozgalom, és hivatalosan is közölték, hogy március 19-én megszületett az első olyan kisbaba, akinek világra jötténél már működési engedéllyel rendelkező bábák segédkeztek.
Ahogyan erről beszámoltam, a kisbaba születése előtt egy héttel kapta kézhez a működési engedélyét az A Te Szülésed Intézeten Kívüli Szülészeti Ellátást Nyújtó Kft.
A hosszú cégnevet egyszerűen csak úgy fordítottam le konyhanyelvre, hogy "igen, a Vincze Felícia", de igazából ketten vannak, Lukács Judit és Vincze Felícia, és ahogy a Semmelweis Mozgalom sajtóközleményében olvasható, egyelőre ők maguk is alig hiszik el, hogy már van engedélyük. Sok éve tartó küzdelem ért ezzel a számukra véget: egy ideig kétséges volt, hogy a kormányrendelet első változata által megszabott teljesíthetetlen követelményeknek egyáltalán bárki is meg tud-e majd felelni. Az egyeztetések során a kórházon kívüli szülést szabályozó rendelet számos ponton változott még, és a minisztérium ígérete szerint a gyakorlati visszajelzések során továbbra is lesz mód az esetleg később felmerülő nehézségeket korrigálni.
Az A Te Szülésed Intézeten Kívüli Szülészeti Ellátást Nyújtó Kft. a Generali Biztosítóval kötött felelősségbiztosítást. Vincze Felícia egy korábbi interjúban elmondta, hogy a közhiedelemmel ellentétben egyáltalán nem ez volt az ügyintézés legnehezebb része, hanem az ÁNTSZ-szel való, ezernyi gyakorlati részletkérdést érintő egyeztetés, illetve egy olyan gyermekorvos találása, akinek módjában és szándékában áll egy bábapraxissal együtt dolgozni, és meg is tud felelni a kormányrendelet szabta, újszülött-ellátásra vonatkozó speciális követelményeknek.
Vincze Felícia eredetileg fizikus (ezen azonnal lehidaltam amikor először hallottam róla :-)), Szegeden végzett 1996-ban. Hét gyereke van, az első ötöt kórházban szülte Magyarországon, a hatodikat bábával Kanadában. Neki is ugyanolyan meghatározó élmény volt a kanadai bábaságról szerzett személyes tapasztalata, mint nekem, és mindketten arra jutottunk, hogy Magyarországon is valami hasonló kellene. Az ügy érdekében én úgy döntöttem, hogy elkezdek magyarul írogatni a bábaságról, ő pedig úgy döntött, hogy maga is bába lesz, és Magyarországon fog praktizálni.
Diplomáját az Egyesült Államokban, a Midwives College of Utah mesterképzésén szerezte (a hetedik gyermeke az USA-ban született, otthon), a gyakorlati ideje alatt 15 különböző bábával dolgozott együtt Texas és Indiana államokban, otthonszüléseknél és születésházban is.
Lukács Judit eredetileg is szülésznő, és öt gyermek édesanyja. A Debreceni Egyetem főiskolai karán, majd a SOTE-n szerzett szülésznői diplomát. Mentőápolói végzettséggel is rendelkezik, valamint elvégezte a Károli Gáspár Református Egyetem mentálhigiénés segítői képzését. Habár kórházban is dolgozott önkéntesként, alapvetően otthonszüléses bábának tartja magát, és a Napvilág Születésházban volt eleinte dúla, utóbb hét évig bába.
Március 19-én ők ketten, valamint egy dúla voltak jelen a 3500 g-os Purosz Filipposz születésekor, és nyitottak új fejezetet a magyarországi otthonszülések történetében. (Filipposz édesapja nyelvtanár, fordító, a közismert kis kék görög útiszótár szerzője, édesanyja szintén nyelvtanár, és maga is dúla. Filipposz a negyedik kisfiuk.)
A mai sajtótájékoztatón elhangzott, hogy a kórházon kívüli szülészeti ellátás ügyében számos probléma vár még megoldásra: egységes bábaprotokoll kialakítására van szükség, illetve a bábák tevékenységi körének (kompetenciájának) kiszélesítésére, például azért, hogy orvosi utasítás (azaz orvos jelenléte) nélkül is alkalmazhassanak bizonyos gyógyszereket, és egy komolyabb komplikáció esetén is elkezdhessék a veszély érdemi elhárítását már azelőtt, hogy a mentő megérkezne vagy a kórházi transzfer megtörténne. Indokolt lenne a kórházon kívüli szülészeti ellátás OEP-finanszírozása, és a törvényi szabályozásban később majd vissza kell térni arra a kérdésre is, hogy végülis mennyi szülészeti gyakorlattal nyújtható kórházon kívüli ellátás. (A kötelező gyakorlatot szabályozó részt jelenleg kivették a rendelet szövegéből, éppen azért, mert az eddigi szabályozatlanság miatt gyakorlatilag senki sem tudott igazolható kórházon kívüli gyakorlatra hivatkozni, ugyanakkor néhány év múlva ez már nem jelent többé problémát.)
Valamennyi jelenlevő megfogalmazta, hogy nagy előrelépés történt ezekkel a végre megkapott működési engedélyekkel. Csomóné Lindmayer Katalin, "a szülészet újjászületéséért" jelmondattal létrejött Semmelweis Mozgalom elnöke, illetve a mozgalom védnökeként jelen levő Ékes Ilona országgyűlési képviselő egyrészt az anyák alkotmányos jogairól beszélt, a szülés helyének, módjának szabad megválasztásához való jogról, és arról, hogy mostantól az ellátás során minden érintettnek, a bábáknak és a családoknak is biztonságot ad az, hogy törvényes keretek között lehet kórházon kívüli szülésekhez szaksegítséget igénybe venni. Emellett kiemelték, hogy a bábák frissen megkapott működési engedélye nem egyszerűen a szülés helyszínéről szól, hanem a bábai modell általánosabb elismeréséről is: egy olyan szülészeti szemléletről, amelyben a szülő nő van a középpontban, és az ő szükségleteihez igazodik az ellátás - ez pedig remélhetőleg hozzásegít majd bennünket ahhoz, hogy a kórházakban is jobban odafigyeljenek az anya és az újszülött igényeire, és egyre több helyen legyen lehetőség háborítatlan szülésre, ha a kismama ezt szeretné választani.
Friss kommentek