Ha olyan kiságyat veszel (vettél), amelyiknek az egyik oldalát lejjebb lehet engedni vagy ki lehet venni, jól nézd meg a sínt és kapcsokat, amelyek ezt a csúszó keretet tartják. A kanadai székhelyű StorkCraft most több mint kétmillió állítható rácsmagasságú kiságyat kénytelen kivonni a forgalomból, mert a keretet tartó műanyag váz terhelés hatására időnként megreped, majd eltörik, a keret pedig kicsúszik a helyéről.
Kanadai és amerikai hírügynökségek tegnap meg ma minden számottevő sajtótermékben beszámoltak a termékvisszahívásról. A StorkCraft Európába is szállít termékeket, néhány helyen a Fisher Price emblémás termékek is az ő gyártmányaik, úgyhogy igazából arra fel a nagy hírverés, hogy mindenki ellenőrizze a kiságyát.
A visszahívott kétmilliónál is több termék tulajdonosait arra kéri a gyártó, hogy azonnal hagyják abba a kiságy használatát (életszerű, könnyen kivitelezhető kérés...). A StorkCraft összeállított egy alkatrész-készletet, amelyet a következő hetekben minden igénylőnek postán kiküldenek, és ennek segítségével a kiságyat át lehet alakítani fix keretessé, vagyis nem állítható magasságúvá. A felháborodott vásárlók teljesen jogosan észrevételezik, hogy éppen azért vették ezt a kiságyat, mert állítható magasságú keretre vágytak - és másfelől némileg problémát jelent, hogy addig is, amíg megkapják az alkatrészeket, mit csináljanak a gyerekkel?
Vagyis, most sokan döntöttek úgy, hogy egyszerűen vesznek egy új kiságyat - kérdés, hogy milyet.
Kanadában 1986-ban megváltoztatták a kiságyakra vonatkozó előírásokat, vagyis még használt kiságyat is csak olyat szabad venni, illetve használni, amelyet 1986-ban vagy utána gyártottak. A kiságyrácsok közti távolság nem lehet több 6 centiméternél, a matracnak annyira pontosan kell illeszkednie az ágykeretbe, hogy az élére állított szülői tenyér már csak szorosan belenyomva férjen a résbe, semmi lötyögés. Ezek után döbbenetes, hogy az elmúlt hónapokban négy kisbaba meghalt az elváló ágykeret mellett-alatt kicsúszva, arccal a matracnak préselődve, és még körülbelül száz gyereket vagy baj nélkül kiszabadítottak a szülei ugyanebből a helyzetből, vagy a gyerek tényleg ki is esett a kiságyból és megúszta kisebb-nagyobb sérüléssel.
A hír engem azért érintett kicsit érzékenyen, mert mielőtt a fiam született, áruházi nézelődés közben mi is láttunk olyan StorkCraft kiságyat, amelynek a kérdéses helyen a műanyag keretváza már a bolti kiállított példányon el volt törve. A férjem azonnal megállapította, hogy ez elég gáz. Végül egy használt kiságyat kaptunk egy ismerősünktől, 1986-ban Kanadában gyártott, fémvázas, bivalyerős monstrumot, amelyet a fiam épp most kezdett el gyerekágynak használni: hétvégén vettük ki teljesen az oldalrácsokat. Amikor kaptuk, eleinte még nyugtalankodtam is, mégiscsak több mint húsz éves kiságy, sok-sok gyerek ugrált benne a fiam előtt... aztán hazavittük, a férjem összerakta, és látszott, hogy aggodalomra semmi ok, megbírna ez még engem is (azóta ki is próbáltam már :-)) De ha nem kaptuk volna meg ajándékba, egy ikeás és egy Stork közt döntöttünk volna a vásárlásnál.
Most dühös vagyok; le a fröccsöntött műanyaggal! És gondoltam, szólok, hogy ha műanyagkeretes kiságyad van, nézd meg a konstrukciót, és azt, hogy mi tartja a keretet. Ellenőrizd gyakran, és ha valahol valami megreped, elpattan, eltörik rajta, azonnal javítsd meg vagy cseréld ki, nem éri meg a kockázatot.
Friss kommentek