Ez a poszt egy szerkesztett fordítás, az anyag első változatát Vincze Felícia bocsátotta a rendelkezésemre, az eredetije itt olvasható.
A Childbirth Connection nevű nonprofit civil szervezet 1918 óta létezik, első sikereit a New York-i szülészeti ellátás látványosan javuló statisztikái mutatták. A szervezet 1999-ben az USA szülészeti ellátásában tapasztalható problémákra reagálva állította össze a nők jogainak listáját (ezek az USA-ban a törvények által garantált, illetve néhány esetben a törvények szövegéből következő jogok; a dokumentum eredetijében csillagos jelölések mutatják, hogy mikor melyik.) A szöveg jelenlegi formájában 2006 óta használatos mint információs anyag; a társaság honlapjáról ingyenesen le is lehet tölteni. Eredeti, színes, brossúra-formátumra összehajtogatható kiadása az USA és Kanada sok kórházában és bábapraxisában megtalálható az előtérben, a faliújságon stb., a többi tájékoztató anyag közt.
Mihez van jogunk? Mit kellene hogy biztosítson minden ellátó, függetlenül az ellátás helyétől, a kismamáknak és a babáknak?
1. Minden anyának és babának joga van a megfelelő egészségügyi ellátáshoz a terhesség, a szülés és gyermekágyas időszak alatt.
2. Minden anyának és babának joga van olyan ellátást kapni, amely összhangban van a jelenlegi tudományos és kutatási eredményekkel. Olyan gyakorlatok és protokollok, amelyek ártalmasak, szükségtelenek vagy hatástalanok, minden körülmények közt kerülendők. A kutatások alapján biztonságosnak és jótékony hatásúnak tartott eljárások is csak kellő indokkal alkalmazhatók. A jelenlegi tudományos eredmények alapján még vitatott eljárásokat kutatások keretében, illetve kontextusában kell használni, hogy a következményeikből tanulni tudjunk.
3. Minden nőnek joga van ahhoz, hogy megválassza, ki legyen az ellátója a terhessége, szülése és gyermekágyas ideje során, legyen ez a személy akár szülészorvos, akár bába. A minőségi ellátáshoz szükség van azokra is, akiknek a normális és eseménytelen szülések kísérésében, és azokra is, akiknek a komplikációk hatékony megoldásában van speciális képzettségük és tapasztalatuk.
4. Minden nőnek joga van megválasztania, hogy hol hozza világra a gyermekét. Választhatja a rendelkezésre álló opciók bármelyikét, és joga van a választásával járó előnyökkel, hátrányokkal és kockázatokkal kapcsolatos teljes és tárgyszerű tájékoztatáshoz.
5. Minden nőnek joga van ahhoz, hogy egy és ugyanazon személytől (illetve állandó személyek egy kis létszámú csoportjától) kapjon ellátást a terhessége, a szülése és a gyermekágyas időszaka alatt, hogy ezen a módon lehetősége legyen bizalmi kapcsolat kialakítására. Emellett joga van ahhoz, hogy bármikor ellátó személyt cseréljen, ha bármilyen okból - legyen az szakmai vagy személyes - nincs az ellátójával megelégedve.
6. Minden nőnek joga van ahhoz, hogy az őt ellátó személyek mindegyikének ismerje a nevét és a végzettségét; és joga van tudni arról, ha az ellátásában tanulók, gyakornokok is részt vesznek.
7. Minden nőnek joga van ahhoz, hogy az őt ellátókkal zárt körben, illetve négyszemközt beszélhessen, a létszám feletti személyek kiküldésével. Joga van ahhoz, hogy egészségügyi információit, adatait szóban és írásban is, minden körülmények között bizalmasan és a vonatkozó törvényeknek megfelelően kezeljék.
8. Minden nőnek joga van ahhoz, hogy az ellátásában szociális és mentális faktorokat is figyelembe vegyenek, megfelelő tanácsokat és segítséget kapjon ahhoz, hogy önmagáról és a kisbabájáról a lehető legjobban tudjon gondoskodni.
9. Minden nőnek joga van ahhoz, hogy teljes és érthető tájékoztatást kapjon a neki ajánlott szűrővizsgálatokról, gyógyszerekről, illetve beavatkozásokról, minden orvosilag szóba jöhető opcióról, ebbe beleértve a beavatkozások teljes hiányát is. A szülés során esetleg szükséges beavatkozásokról szóló információkat jóval a szülés előtt kell közölni, lehetőséget adva informált döntésekre. Nem etikus egy vajúdó nővel több oldalas papírokat aláíratni, tudva, hogy azok elolvasására, végiggondolására és a bennük foglaltakról való kérdezésre már nem lesz alkalma.
10. Minden nőnek joga van elfogadni vagy elutasítani a felajánlott szűrővizsgálatok, gyógyszerek, illetve beavatkozások bármelyikét, és a választását az ellátójának tiszteletben kell tartania. A nőnek joga van ahhoz is, hogy a véleményét megváltoztassa.
11. Minden nőnek joga van ahhoz, hogy előre és megfelelően informálják, ha a terhessége, szülése, illetve gyermekágyas időszaka során őt vagy a kisbabáját az ellátói egy kutatás résztvevőjévé kívánják tenni; minden nőnek joga van teljes és világos tájékoztatás után eldönteni, hogy részt akar-e venni a szóban forgó kutatásban vagy nem.
12. Minden nőnek joga van a terhessége, szülése, gyermekágyas időszaka, valamint a kisbabájának ellátása során keletkező összes dokumentáció elolvasásához, joga van megkapni az iratok hiánytalan másolatát, és joga van a megfelelő magyarázathoz, ha az iratokban foglaltakból valamit nem ért.
13. Minden nőnek joga van ahhoz, hogy vallási és kulturális hátterét tiszteletben tartsák, és hogy olyan nyelven kapjon tájékoztatást, amelyet megért és amelyen kommunikálni tud.
14. Minden nőnek joga van ahhoz, hogy a viziteken, a szülésen, illetve az ellátás bármely szakaszában legyen jelenek azok a családtagjai, barátai, akiket ő akar, létszámkorlátozás nélkül.
15. Minden nőnek joga van folyamatos társas, fizikai és lelki támogatásra a szülése során egy szakképzett segítőtől (pl. dúlától).
16. Minden nőnek joga van ahhoz, hogy jó előre részletes tájékoztatást kapjon a vajúdás és a szülés során használható fájdalomcsillapítási módokról, ideértve a gyógyszerek nélküli lehetőségeket is. A nőnek joga van a fájdalomcsillapítás módjáról dönteni, illetve joga van a döntését bármikor módosítani.
17. Minden nőnek joga van szabadon mozogni a vajúdása alatt, nem korlátozva vezetékektől, csövektől, műszerektől. Minden nőnek joga van olyan pozícióban szülni, amilyenben ő akar.
18. Minden nőnek joga van folyamatosan az újszülött gyermekével lenni a kisbaba megszületésének pillanatától fogva mindaddig, amíg mindketten jól vannak és vészhelyzet elhárítására nincs szükség. Az anya és az újszülött kötődési folyamatát semmivel sem szabad megzavarni.
19. Minden nőnek joga van teljes körű tájékoztatásra a szoptatás előnyeiről. Joga van minden anyának akkor szoptatni, amikor azt ő maga vagy az újszülött kisbabája szeretné. Joga van elutasítani, hogy újszülött babáját tápszerrel vagy cumisüvegből etessék, illetve hogy cumit adjanak neki. Minden nőnek, aki a szoptatás mellett döntött, joga van ahhoz, hogy a szoptatás kezdeteihez szakképzett segítséget kapjon.
20. Minden anyának joga van az ellátóival való konzultáció után eldönteni, hogy mikor távozik a szülése helyszínéről, ha a saját és a kisbabája állapota is rendben van.
Friss kommentek