Az igény szerinti szoptatás alapvetően azt jelenti, hogy a kisbaba akkor eszik, amikor éhes, annyit, amennyit akar, addig, ameddig akar. Ez teljesen így van - ha a szóban forgó kisbaba az első gyereked ;-) De ha nem, akkor már sokat tudsz arról, hogy az igény szerinti szoptatásban az "igény" nem csak a gyereket jelenti, hanem téged is (és rajtad keresztül a többi gyerekedet, a férjedet, az óvoda napirendjét stb.). Vagyis: igen, etesd az újszülött babát, amikor csak éhes, amikor csak tudod. És nem, ne legyen lelkiismeret-furdalásod, ha eközben azon igyekszel, hogy a kisbabád napirendje mielőbb kialakuljon és összhangban legyen a tieddel.
14. Az óra egy hasznos eszköz, és a papír meg a ceruza is.
Újszülött babád életének első néhány hete jó eséllyel összefüggő ködbe fog olvadni az emlékeidben, amolyan félálomszerű ködbe. Hajnalban felébredsz arra, hogy a kicsi szuszog, mocorog és ráncigálja a fejét a kiságyban, azonnal tudod, hogy éhes, kómában tisztába teszed még mielőtt egészen felébredne (és felébrednél...), aztán lecsukló fejjel szoptatsz és fogalmad sincs, mennyi az idő. Nézd meg az órát, és aztán nappal is mindig, amikor a kicsi enni kér. Az első hetekben érdemes felírogatni a szoptatásokat, és melléjük azt is, hogy pisis vagy kakis (vagy mindkettő) pelenkát cseréltél-e ki éppen. (Ha a kisbaba az ötödik gyereked, akkor nem, de akkor úgyse tudok neked semmi újat mondani ezzel a poszttal.) Nem kell mindig írni, csak néha egy pár napig kampányszerűen, és ezzel értékes információt szerezhetsz arról, hogy a kisbabád a nap mely szakaszaiban alszik, mikor van ébren, mikor kér gyakrabban enni.
Működő, kiszámítható napirend két módon alakulhat ki: vagy rátanulsz a kisbabád igényeire és aládolgozol a meglevő tendenciáknak (ez első gyerekeknél elég jellemző), vagy már van a családnak egy kialakult napirendje, és ahhoz igyekszel hozzámódosítani a kisbabád életritmusát.
15. Vannak napok, vagy akár többnapos szakaszok, amikor az újszülött babák gyakorlatilag folyamatosan enni akarnak.
Angolul cluster-feedingnek hívják azt a korai szakaszt, amikor a kisbaba 20 percig szopik, 40 percet alszik, 15 percig szopik, 15 percet alszik, 25 percig szopik, 50 percet alszik, és ezt csinálja 8-10 órán keresztül, aztán mint akit kikapcsoltak, alszik 3-4 órát, aztán szopik, megint alszik 3-4 órát, majd pedig kezdi az egész műsort elölről.
A cluster láncot, füzért jelent: teljesen normális, ha úgy érzed, hogy a gyerek mintha állandóan enne. A napirend kialakulásához (meg az alvásodhoz) nagy segítséget jelenthet, ha a kisbabád életének első 1-2 hetét rászánod az állandó evés lehető legjobb kiszolgálására: nappal éber vagy és aktív, képes vagy reagálni az éhsége első jelére és azonnal szoptatni. Ezzel aktívan tartod őt is, és lesz miben elfáradnia, vagyis ha szerencséd van, akkor a gyerek az első pár nap után rutinszerűen a nappalokat fogja végigenni és éjszakára fogja időzíteni a kétszer 3-4 óra mélyebb alvást.
Nagy kísértés, hogy ne reagálj azonnal a kisbabád félálomban-cuppogására, ökölrágcsálására (az ember hálás minden negyedóráért, amit nyugodtan tölthet), és lehet, hogy a baba vissza is alszik mélyebben még egy körre, és majd csak akkor fog felébredni, ha tényleg éhes lesz, de a viszonylagos nappali nyugalom ára az lesz, hogy éjszakára kerül át az állandóan enni akaró időszak. Nappal sajnálni fogod az időt arra, hogy aludj, éjszaka viszont a gyerek nem fog hagyni, és ennek elég gyorsan rossz vége lehet, vagyis próbáld azt csinálni, hogy az első néhány hétben nappal gyakorlatilag folyamatos szoptatás üzemmódban működsz. Nem ígérem, hogy a nyolcnapos babád mellett már meg fogod aludni az éjszakai 7-8 órádat (2-3 részletben), de velem ez történt, és soha el nem múló hálával gondolok a bábámra, aki azt mondta, hogy nappal tartsam magamon a gyereket és szoptassam, és akkor éjszaka fog többet aludni.
16. A növekedési ugrások alatt egyetlen feladatod a túlélés.
A növekedési ugrás jele, hogy a nagyjából beállni kezdő napirendet felborítva a kisbaba egy-másfél óránként enni kér, vagy hosszabb alvásszünet nélküli cluster-feeding szakaszt tart 24-48 órán át folyamatosan. A gyakoribb evés nyomán néhány napon belül az addiginál több tejed lesz, a gyerek pedig a növekedési ugrások napjaiban hirtelen többet hízik, nő, esetleg megjelenik nála valami addig nem gyakorolt készség.
Újszülött korban két növekedési ugrás van: 2 hetes kor körül az első, és valamikor 4-6 hetes kor közt a második. (Később van még egy nagy ugrás 3 hónapos és egy 6 hónapos korban: váratlanul kevésnek fog tűnni a tejed, de semmi pánik. Ha tényleg kevés lesz, akkor majd hozzátáplálsz, és nem fog a világ összedőlni, egyébként viszont etesd a gyereket, és ha ezekben az időszakokban egész nap szopizni akar, akkor az nem azért van, mert a tejed nem elég jó.)
Még megvan nekem néhány olyan szoptatós feljegyzés, mint amilyenekről a poszt elején az óra kapcsán írtam. Vigasztalásul íme a kéthetes és egynapos fiam "étrendje" (szoptatás ideje, időtartama): 23:00 - 23:40; 03:15 - 4:00; 6:15 - 7:00; 8:20 - 9:00; 10:50 - 11:15; 13:05 - 13:25; 13:50 - 14:10; 14:45 - 15:05; 15:45 - 16:30; 17:15 - 17:30; 18:00 - 18:30; 19:30 - 19:50; 22:00 - 22:20; 01:15 - 02:00.
Ez teljesen normális, gyakoriság és időtartam szempontjából is: 24 óra alatt 13 szoptatás, alkalmanként átlagosan fél órán át. Felejts el minden szakirodalmat, amiben az volt, hogy 3 óránként 15 percnek "elégnek kell lennie". (Ha a te babádnak elég, akkor éljen-éljen, de ez nem követelmény.)
Tartsd észben, hogy ez a szakasz nem tart örökké, akkor sem, ha most úgy tűnik, hogy soha többé az életben nem fogsz végigenni egy szelet vajas kenyeret és aludni utána egy jót. A túlélés azt jelenti, hogy hagyd a házimunkát: amikor a gyerek alszik, azonnal aludj te is, igyál sok folyadékot és egyél rendesen. Az első 4-6 hét végeztével (a második újszülöttkori növekedési ugrás után) mérhető változás lesz a napi időbeosztásban és te is fellélegezhetsz kicsit, addig peddig jusson eszedbe, hogy az első 6 hetet gyermekágy-nak hívják, egyáltalán nem véletlenül.
17. Egyél rendesen.
A konkrét kajákat majd kitapasztalod (mindenki babája mást nem bír, és vannak olyan babák is, akiket nem érdekel, mit eszik az anyukájuk); itt most tápanyagszükségletről van szó. Életed minden szakaszában fontos a kiegyensúlyozott táplálkozás, de szoptatás alatt pláne. Különösen figyelj arra, hogy a szervezetednek elegendő mennyiségben legyen: kalcium, vas, DHA, D-vitamin, folsav.
Teljesen normális az, ha állandóan éhes és szomjas vagy; ha szoptatás közben innod kell, mert úgy érzed, kiszáradsz. Ismert hiba akkor is enni, amikor valójában innunk kellene (a szomjúságra adott rossz válaszunk szénhidrátbevitel szokott lenni, ennek van egy mechanizmusa is, hogy miért, de itt most hosszú, lényeg, hogy figyelj erre). Vagyis, ne ülj le úgy szoptatni, hogy nincs melletted egy nagy bögre víz, gyümölcslé, tea és ha a kéthetes babád mellett a második éjszakai szoptatás közben hangosan korog a gyomrod, akkor nyugodtan egyél. A szoptatás miatti többlet kalóriaigényünk kb. 4-500 plusz kalória per nap (ha ikreket szoptatsz, akkor több). Ez nem nagyon sok, azaz nem érdemes az evést túlzásba vinni (és ha szomjas vagy, igyál, ne egyél), viszont leszögezném, hogy ez most nem a fogyókúra ideje.
18. Vigyázz a melleidre.
Még mindig van Magyarországon olyan kórház, ahol szoptatás előtt szappanos lemosást ajánlanak, de én nem ajánlom. Kézmosást igen: állandóan moss kezet, és még annál is többször (én bárhova mentem, vittem magammal alkoholos kézfertőtlenítő zselét, hogy ha nincs szappan meg víz, akkor is lehessen tiszta kezem). Csak tiszta kézzel nyúlj a melledhez fejéskor is, szoptatáskor is, bármikor, de nem kell minden szoptatás előtt mellet mosni, pláne szappannal.
Érzékeny, sebesedni kezdő mellbimbókra nyugodtan használhatsz krémeket. Szerintem az ehető verziók a legjobbak (én egy kanadai bioterméket használtam, és ha otthon lennék, hasonlót keresnék), valamint sokan esküsznek a kipréselt és megszáradni hagyott néhány csepp anyatej gyógyító hatására is. Nyugodtan próbálj ki többféle krémet; van akinek bejön a Garmastan, Neogranormon, van akinek csak a körömvirág - és ha nem ehető, lemosandó krémet használsz, akkor értelemszerűen mosd le szoptatás előtt.
Ne hordj szűk melltartót (a szokásos csinos, nem-szoptatós melltartóidat), pláne olyat, ami alul drótmerevítős. Rövid időre se, az "ugyan már, két óra az egész" vendégségbe se. A szűk melltartó elszoríthatja a tejcsatornákat, csomósodást és fájdalmas feszülést eredményezve, aminek könnyen mellgyulladás lehet a vége, magas lázzal és pokoli fájdalommal. Ne csinálj hülyeséget, viselj kényelmes szoptatós melltartót.
19. Legyél óvatos, de ne paranoid.
Rengetegszer megválaszoltam már olyan kérdést, hogy "lehet-e" alkoholt, gyógyszert, kávét, karfiolt, csokoládét, konyakmeggyet, szilveszteri pezsgőt, mézet, ilyen vagy olyan gyógyteát stb. fogyasztani szoptatás alatt.
Nagyon jó, ha odafigyelsz mindenre, amit eszel vagy iszol, de az átlagos egészséges gyereknek semmi baja nem lesz a szilveszteri pezsgődtől, a reggeli tejeskávédtól, a fejfájásodra bevett Panadoltól.
Mindennel óvatosan: a gyógyszerek, gyógynövények egy része kifejezetten tilos, az enni- és innivalók ügyében viszont jobb, ha a kisbabádra figyelsz. Az én gyerekemnek semmi baja nem volt, bármit ettem, de van olyan ismerősöm, aki 4-5 féle alapételt ehetett meg, amíg szoptatott, mert a kislánya csaknem mindenre allergiás volt. Neked kell kitapasztalnod, minden gyerek más. És lehet, hogy ami más babánál a tejbe átmenve hasmenést okoz, az a tiednek kifejezetten hasznos lesz, mert meg fogja oldani a székrekedést, puffadást: vagyis ha a kisbabádnak emésztési gondjai vannak, akkor érdemes olyan szempontból is átnézni az ételek listáját, hogy mi segíthetne, nem csak azt keresni, hogy vajon mi lehet a probléma kiváltó oka.
Ha valamit célzottan eszel (pl. étcsokoládét azért, hogy a hasmenős babádnak hasfogó tejet gyárts), akkor nem árt, ha tudod, hogy körülbelül 4-6 órába telik, mire egy-egy étel összetevői megjelennek a tejben. Az alkohol, a koffein és a gyógyszerek hatóanyagai ennél gyorsabbak, 30-90 perc alatt mennek át a tejbe. Vagyis, ha tényleg nem akarod, hogy a szilveszteri pezsgődből a kisbabád is igyon, akkor koccintás előtt szoptass, és utána kb. 2 órán át ne (de én a helyedben tényleg nem paráznám túl).
20. Ami szoptatási problémának tűnik, az lehet normális jelenség is.
Létezik olyan, hogy korai szoptatási sztrájk: az újszülött kisbaba az első alkalommal vagy az első 1-2 napban nem akar elkezdeni szopni. Ha ennek nincs fizikai oka (letapadt nyelv, feszes izomtónus az állkapocsban stb.), akkor általában az szokott a háttérben állni, hogy a kisbabának a nyákleszívás miatt nagyon rossz emléke van arról, hogy ki kell nyitnia a száját. A megoldás az, hogy tartsd magadon, amilyen folyamatosan csak tudod (még jobb, ha egy szál pelenkában van és te is félmeztelenül), hogy érezze a bőrödet, illatodat, hallja a szívverésedet, érezze a tejszagot a melled körül. Kínálgasd folyamatosan, a melledből kipréselt egy-két csepp kolosztrummal simítsd végig a felső ajkát. Egy idő után meg fog nyugodni, meg fog éhezni és elkezd enni, de tartsd testközelben, mert ez a probléma gyorsan eszkalálódik, ha csak három óránként 20 perced van arra, hogy megpróbálj szoptatni. Még ha nincs is a kórházadban rooming-in, ha te közlöd, hogy ne vigyék el most a babát, nincs joguk elvinni.
Nagyon frusztráló tud lenni, ha egy újszülött baba minden második szoptatás alatt végig csuklik. Ez is normális: az első hat hétben gyakran csuklanak, amikor nagyon éhesek, izgatottak vagy fáznak. Próbáld meg büfiztetni, attól néha elmúlik a csuklás. És most mondhatnám, hogy tartsd melegen, de még én is emlékszem, hogy azt tanácsoltam, hogy ha mindig belealszik a szopiba, vetkőztesd le egy szál pelenkára, masszírozgasd és törölgesd hűvös kendővel. Vagyis: nem lehet mindent egyszerre akarni :-) A csuklás zavaró ugyan, de nem vészes (nem fog félrenyelni vagy ilyesmi); kísérletezd ki, hogy mit kell csinálnod ahhoz, hogy ébren maradjon és szopizzon, de mégse fázzon nagyon.
Vannak bukós és nem bukós babák. A jelenséget magát nem fogod megúszni (ha mégis, akkor most hitetlenkedve gratulálok), de az is lehet rendben, hogy a kisbabád minden evés után (látszólag) nagy mennyiségű tejet bukik vissza. Ennek jellemzően két oka lehet: sok levegőt nyelt szopi közben, vagy haspók típus és rendszeresen túleszi magát. Ne aggódj.
Ha a kisbabád sokat bukik, próbáld minden alkalommal megetetni még mielőtt nagyon megéhezne (ne várd meg a sírást, nyújtózkodásra és cuppogásra reagálj azonnal). Etesd nyugodtan, hosszan, türelmesen, biztatgasd, hogy lassan, ráérünk. Büfiztesd gyakran, amikor épp pihen vagy amikor átváltasz a másik oldali melledre; evés és büfi után tartsd még egy kicsit függőleges helyzetben az öledben, mielőtt ismét leteszed a kiságyába.
Tápszeres babáknál megfigyelték, hogy túl kicsi lyukak a cumisüvegen azt eredményezik, hogy a kisbaba túl sok levegőt nyel, túl nagy lyukakkal pedig gyorsan jön a tej és nagyobb kortyokkal a babák könnyebben túleszik magukat.
Ez utóbbi jelenség nyomán derült ki, hogy a kisbaba bukásának a te túl erős tejleadó reflexed is lehet az oka (és ebben az esetben az égvilágon semmit nem tudsz csinálni a fenti koreográfián kívül). Ilyenkor te egy "túl nagy lyukú cumisüveg" vagy, és ezen nem fogsz tudni változtatni: majd összenőttök. Túl erős a tejleadó reflexed, ha szoptatás közben a másik melledből szimultán csorog a tej; ha a tejed még kispriccel a melledből miután a baba elengedte; ha a kisbabád pukizós, hasmenéses hangok kíséretében kakál, és néha aranysárga helyett inkább kislibazöldeset, ha sokat pisil (kettővel, hárommal több nagyon pisis pelenkája van, mint ahány napos, illetve egyhetes kora után napi nyolc vagy több nehéz pisis pelenka).
Majdnem biztos, hogy a tejleadó reflexed erőssége az egyetlen ok, ha a kisbabád sokat bukik és szopi közben mocorog, nyüszög, nagyokat büfizik és pukizik és úgy néz ki, mintha nem is élvezné az evést, de te eközben nem érted, hogy mi a probléma, mert a gyerek szépen gyarapszik, jókat alszik, jól fejlődik és kiegyensúlyozott. (A bukós és a refluxos babák közt az a különbség, hogy a bukós babák jól teleeszik magukat, elégedetten kiplaccsantják a felesleget, aztán elernyednek és jól bealszanak, és semmi más probléma nincs velük. A reflux fájdalmas, és orvosi diagnózist és tanácsokat igényel.)
21. Újszülött korban ritka a szopási sztrájk, de néha előfordul.
A valódi szopási sztrájk nagyobb babákra jellemző, de néha megtörténik hathetesnél kisebbekkel is. Egy millió ok lehet a háttérben, és nem könnyű probléma, de ne ess pánikba. A gyerek nem fog éhen halni, te viszont tarts ki (ezt még majd árnyalom lentebb).
Az ok lehet valami olyasmi, mint például egy új mellbimbókrém, tusfürdő, testápoló vagy parfüm a részedről (esetleg a már korábban említett és ellenjavallt szappanos lemosás). A babák egy részének szüksége van az anyukája ismerős testszagára és megzavarja őket valami idegen illat.
Megváltozhat a tej íze, amikor valami új dolgot ettél, esetleg végre megpróbáltál a szokásos kajáidhoz visszatérni. Megváltozhat a tej íze attól, ha diétázol, ha elkezdtél rendszeresen tornázni (az első hat hétben nagyon vigyázz magadra: nekem császárom volt, és én semmit nem csináltam az első hat hétben, de volt a balettos csoportomban egy orvosfeleség, aki szülés után két héttel visszajött táncolni, és neki úgy volt jó, de ezt én direkte nem javasolnám senkinek).
Előfordul, hogy a gyerek szopási sztrájkkal reagál a kezdődő mellgyulladásodra (ilyenkor meleg zuhany alatt masszírozd át a melledet, fejj le egy kicsit a tejből és próbálkozz újra szoptatással). Szopási sztrájk oka lehet az is, hogy terhes vagy, csak még nem tudsz róla (bár ez tipikusan megint csak nem az első hat hétben fordul elő ;-))
Előfordulhat az is, hogy a legutóbbi szoptatásnál a kisbaba megharapott, és te (teljesen normális reakció gyanánt) felkiáltottál, mire ő megijedt és most fél, hogy megint meg fog harapni téged. Nyugtasd, legyél vele kedves, préselj ki egy kis tejet a melledre és cirógasd meg vele a felső ajkát. Ha sír, vigasztald, beszélj hozzá gyengéden, magyarázgasd neki, hogy mi történt, biztasd hogy ez előfordul, de hát semmi baj. Esetleg a nagyra nyitott síró szájába csöppents egy pár csepp tejet a melledből. Egy idő után éhesebb lesz, mint amennyire a rossz emléknek hatása lehet rá (a nyákleszívás miatti korai szoptatási sztrájkot is ezen az elven kezeljük: egy idő után éhesebb lesz, mint amennyire a nyákleszívás rossz volt).
Gyakran a kisbaba fizikai problémája van a szopási sztrájk mögött: szájpenész, afta, megfázás, fülfájás, áttörőben levő fog mind okozhat szopási nehézséget, fájdalmat. Ilyenkor próbálj a kiváltó okon segíteni, és addig is fejd le az összes tejet, amit a gyerek nem szopik ki belőled.
Nem vagyok a cumisüveg ellensége (a fiam 19 hónaposan választotta el magát és én végig probléma nélkül használtam üveget is, bár tény, hogy nagy óvatossággal), de a szopási sztrájk alatt a cumisüveg az a dolog, amivel a legtöbbet ronthatsz a problémán. Vagyis, ilyenkor ne. Ha a gyereket az éhsége nem kényszeríti vissza a szopiba, akkor más semmi nem fogja, és ha jóllakatod üvegből, akkor magatok ellen dolgozol. Macerás, macerás, de a lefejt tejet ilyenkor add kispohárból, kanálból, cseppentőből, kisujjadra ragasztott szoptanít-csőből, akármiből, ami (a gyereknek is) kényelmetlenebb mint a szopi. És közben próbálkozz szoptatással olyankor, amikor a lehető legkisebb ellenállásra számíthatsz: hajnalban, éjszakai szopiknál, amikor álmos, félig alszik vagy még csak félig ébredt fel. Legyél türelmes, egy-két nap alatt meg szokott oldódni a probléma (és csak neked tűnik végtelennek az aggodalom, hogy egek, miért nem eszik, ki fog száradni).
A szopási sztrájk nem olyan, mint egyáltalán nem enni. Ha nem hajlandó szopni, de kanálból, pohárból stb. elfogadja, akkor oké, de ha a négyhetesnél kisebb babád két egymás utáni étkezést egy az egyben visszautasít, azaz nem tudod itatni sem, akkor telefonálj a gyerekorvosnak, mert akkor az már nem szoptatási probléma.
Az utolsó 100 komment: