A 2007 nyarán kapott bábai segédanyagom szerint (forrás: Preterm Labour Fact Sheet, Community Midwives of Hamilton / Hamilton Public Health Services, Family Health Division) a kanadai kisbabák körülbelül 7,5%-a születik meg 37 befejezett terhességi hét előtt. A koraszülések 40%-ának semmilyen kideríthető oka nincs, a maradék 60%-ban a koraszülést vissza lehet vezetni valamilyen egészségügyi problémára, illetve kockázati faktor jelenlétére.
A koraszülések majdnem felében tehát fogalmunk sincs az okról.
A 37. hét vége előtt kezdődő rendszeres, produktív (kísérő jelenségként a méhszáj tágulásával járó) összehúzódásokat korai vajúdásnak hívják. A korai vajúdás nem jóslófájás: a korai vajúdás, ha nem avatkozunk közbe, előbb-utóbb koraszüléshez vezet (és néha sajnos akkor is, ha közbeavatkozunk).
Nem mindig könnyű megkülönböztetni a jóslófájásokat, illetve Braxton-Hicks összehúzódásokat a fenyegető koraszüléstől. Saját élményem is van: a 25. héten csúnya fájdalmaim lettek egyik napról a másikra a semmiből, és a szakirodalom szerint mozgásra, vízivásra enyhülniük kellett volna, de nem enyhültek. Amikor másnap reggel még mindig éreztem őket, felhívtam a bábapraxis sürgősségi számát. Egy óra múlva már a központban vizsgált valaki, és figyelmeztetett, hogy pihenjek többet és igyak sokkal több folyadékot. A koraszülések nyáron gyakoribbak, mint télen, és sokszor enyhe kiszáradás indítja meg őket - ha a kockázati csoportba tartozol, nagyon figyelj erre a triviális, de fontos részletre.
Az átmeneti folyadékhiány azért indíthat be korai vajúdást, mert a kezdődő kiszáradás lecsökkenti a keringő vér mennyiségét, és ezzel megnöveli a vérben alapból keringő oxitocin koncentrációját (ugyanannyi oxitocinhoz kisebb mennyiségű vér, az nagyobb oxitocin-koncentráció). A vízivás azért segít, mert növeli a vér mennyiségét, és kezdeti szakaszban még visszaviheti a vajúdáshoz szükséges kritikus szint alá az oxitocin koncentrációját.
Megelőzés ide vagy oda, koraszülés sajnos bármely terhességben bekövetkezhet (azaz "mindenkit érhet baleset"): az esetek majdnem felében mindenki mindent jól csinált és az ok sosem derül ki. Ez van és kész. Koraszülés szempontjából a kockázati csoportba tartozol akkor, ha
- volt már korai vajúdásod vagy koraszülésed
- több mint egy babával (ikrekkel, pláne többesikrekkel) vagy éppen terhes
- dohányzol, illetve a terhesség kezdetekor még dohányoztál
- a terhesség kezdetekor az élettani átlagos-normálisnál alacsonyabb testsúlyod volt
- ha a terhességed során alultáplált vagy (nem eszel eleget)
- ha az első trimeszterben vészes hányással kezeltek, illetve a vészes hányás miatt pár napnál több időre alultáplált vagy kiszáradásközeli állapotba kerültél
- ha a terhességed során valami rendkívüli stresszel kell megküzdened (családtag halála, válás, erőszakos párkapcsolat és hasonlók)
- ha a terhességed alatt valami balesetet szenvedtél, komolyabban elestél, megsérültél
- ha kettőnél több abortuszod volt ez előtt a terhesség előtt, különösen ha a 15. hét után
- ha kettőnél több, 12. betöltött hét utáni spontán vetélésed volt ez előtt a terhesség előtt
- van valami húgyhólyagot vagy hüvelyt érintő fertőzésed (itt nem a Canesten krém kategóriájába eső, egy-két hétig tartó élesztőgombás fertőzésre gondolok - ami terhesség alatt gyakori, de önmagában nem lesz koraszülési kockázati faktor -, hanem a komolyabb és/vagy lázzal járó fertőzésekre)
- van valami hajlamosító egészségügyi problémád (magas vérnyomás, veseprobléma, cukorbetegség, toxémiás/preeclampsiás vagy HELLP-szindrómás korábbi terhesség, 40 év fölött kihordott első terhesség, pláne ha meddőségi kezelés után stb., de az egyértelműen az orvosod hatásköre, hogy ő ezekből mit milyen összetételben tekint kockázati faktornak és mit javasol megelőzésként)
Ha a fenti kategóriák bármelyike igaz rád, akkor vigyázz magadra különös gonddal. Igyál elég folyadékot, pihenj amennyit csak tudsz, aludj eleget és egyél rendesen - nagyjából ez minden, amit megtehetsz magadért, de ez döntő fontosságú is lehet.
Korai vajúdás, illetve koraszülés első jelei lehetnek az alábbiak:
- valami új, addig teljesen ismeretlen fájdalom, feszítés, lebírhatatlan belső megérzés, hogy valami nincs rendben
- folyni kezdő magzatvíz; ez lehet egy hirtelen jelentkező, "te jó ég, bepisiltem?" élmény, amikor 1-2 dl magzatvíz távozik, és aztán egy ideig több nem, de az is előfordulhat, hogy a víz szivárogni kezd, és először elkönyveled terhességi tünetnek a bővebb, vízszerű hüvelyi folyást, csak 1-2 óra múlva fogsz gyanút, hogy valami nagyon nem stimmel
- enyhe hüvelyi vérzés (erős vérzéssel minden további kérdés nélkül futás a kórházba és nincs is mit olvasni ezen a cikken)
- hasi görcsök, illetve gyomorfájás, amely nem múlik el ha sétálsz, ha lefekszel, ha iszol 1-2 pohár vizet
- méhösszehúzódások, amelyek legalább 10-20 percenként jelentkeznek (pláne ha még gyakrabban), és nem múlnak el egy-két órán belül attól, hogy sétálsz egy kicsit, leülsz vagy lefekszel, iszol 1-2 pohár vizet
- méhösszehúzódások, amelyek nem olyanok, mint az addigra esetleg ismerős jóslófájásaid, vagy ugyanolyanok, de szabályosak (tehát mégsem ugyanolyanok)
- eddig ismeretlen tompa fájdalom a hát alsó részén
- eddig ismeretlen, combokba kisugárzó tompa fájdalom a derekadban vagy a hát alsó részén
- medencetáji feszítés, amely lefelé sugárzik a szeméremcsontba; annak érzése, hogy a medence ürege megtelt, elnehezült, mintha egy zsák meleg homokot öntött volna bele valaki
- láz, hidegrázás, szédülés, hányás, hasmenés, erős fejfájás
- elhomályosuló látás, vagy olyan érzés, mintha kis úszó pontokat látnál a szemed előtt
- lábad, kezed vagy arcod egyik napról a másikra nagyon megduzzad, vizesedik (szülés előtt emiatt a vizesedés miatt váratlanul "szétesik" az arcunk egy kicsit, ami a 40. héten normális, de a 34.-en nem)
- változást veszel észre a kisbabád szokásos mozgásában: mintha nem lenne olyan aktív, mint szokott lenni
- a méhösszehúzódásokkal azonos ütemben tapasztalod valamelyik másik tünetet, a hüvelyi folyadékszivárgást, a medencetáji teltségérzést, a hátfájást vagy a hányingered erősödését
A listát végigolvasva láthatod, hogy a korai diagnózis első körben a saját személyes szubjektív élményeidre támaszkodik, és ez nem véletlenül van így: a koraszülések egy része úgy kezdődik, hogy a tünetek még enyhék, és akár rájuk is lehetne legyinteni, de a terhes nőnek az az érzése támad, hogy valami nincs rendben. A bábák sokszor elmondták nekem (minden terhesgondozási időpontomon), hogy ha elfog ez az érzés és nem tudok tőle szabadulni, akkor azonnal telefonáljak. Inkább ötször fölöslegesen, mint egyszer ne, amikor kellett volna.
Mit tegyél, ha úgy érzed, hogy korai vajúdás kezdődött meg nálad?
- azonnal szólj valakinek a közvetlen környezetedben, hogy mik a tüneteid, és koraszülésre gyanakszol
- telefonálj az orvosodnak, illetve hívd fel a kórházat, hogy koraszülésre gyanakszol; ülj vagy feküdj le - legjobb, ha a bal oldaladra - már addig is amíg telefonálsz, és kezdj el lassan kortyolgatni egy nagy pohár vizet (legalább 3 dl-t)
- fekvés, lehetőleg azonnal
- ha van otthon recept nélkül kapható magnéziumtablettád, magnézium pezsgőtablettád (amit a keményedésekre szokás szedni), akkor vegyél be belőle
- menj be a kórházba, amilyen hamar csak tudsz (jó eséllyel a telefonba is ezt fogják mondani, hogy menj be azonnal)
- próbálj meg fekvő helyzetben eljutni a kórházig (pl. autó hátsó ülésén fekve), és egyáltalán, minél többet vagy vízszintesben, annál jobb
- ha az orvosod a telefonvonal túlvégén hozzájárul ehhez, akkor igyál meg egy pohár bort vagy 2-3 cl konyakot (azaz kis mennyiségű alkoholt, amely elég lehet ahhoz, hogy hátráltassa a vajúdást arra a fél-egy órára, amíg hozzáértő ember kezébe nem kerülsz). Az orvosod megkérdezése nélkül ezt ne csináld, mert nem tudhatod, hogy mi ilyenkor az orvosod rutineljárása, milyen gyógyszereket stb. ad azonnal, amelyeket esetleg befolyásolhat a fél órával azelőtt elfogyaszott alkohol. Ha az orvosod hozzájárult, akkor oké (de akkor meg utána eszedbe ne jusson autót vezetni, vitesd be magad a kórházba valakivel).
- a kocsiba, illetve a kórházba is vigyél magaddal egy üveg ásványvizet, és folyamatosan kortyolgasd.
Ha most épp terhes vagy, akkor a 20. hét környékén érdemes megkérdezned az orvosodat, hogy egy esetleges fenyegető koraszülés esetén mit tegyél még. Lehet, hogy azt fogja mondani, hogy ilyenkor ne telefonálj, csak menj be rögtön, és majd ráérsz őneki telefonálgatni, amikor már a kórházban vagy. Lehet, hogy a kórházad szülészetén van egy külön telefonszám kifejezetten az ilyen jellegű hívások fogadására. (Nálam a bábaközpont sürgősségi száma látta el ezt a funkciót és tette lehetővé, hogy egy órán belül a központban vizsgáljon valaki, amikor ez fontos, illetve hogy ha tényleg akkora a probléma, akkor már a kórházban várhasson a bábám, mire én is odaérek.)
Hogyan lehet leállítani a korai vajúdást?
- azonnali pihenéssel, folyadékbevitellel, meleg kádfürdővel, ágynyugalommal (feküdj a bal oldaladon), kis mennyiségű alkohol fogyasztásával
- intravénás folyadékpótlással
- méhizomzatot lazító gyógyszerekkel (magnézium-szulfát, ritodrine-hydrochloride, nitroglicerin és más effélék)
- antibiotikumokkal (ha a korai összehúzódásokat fertőzés okozza, illetve akkor is adnak antibiotikumot, ha a korai vajúdásban burokrepedés is történt, de a folyamatot még le lehetett állítani és a továbbiakban a fertőzési kockázatot kell lecsökkenteni)
A kórházban ellenőrzik a kisbaba állapotát (nst, ultrahang, magzatvíz mennyisége stb.), és ha a folyamat már megállíthatatlan, vagy erősen kétesélyesnek tűnik, akkor adnak egy szteroidkészítményt, amely a kisbaba tüdejét készíti fel a korai világrajövetelre. Ezek a szteroidkészítmények az úgynevezett tüdőérlelők (pl. betamethasone vagy dexamethasone).
A korai vajúdást néha sikerül teljesen leállítani, és további heteket hozzáadni a terhesség időtartamához. Máskor csak pár napot lehet nyerni, de pár nap is döntő jelentőségű lehet. Nagyon fontos, hogy a szükséges beavatkozások időben megtörténjenek, úgyhogy megismétlem a bábám intelmét: koraszülés lehetőségét is magukban rejtő tünetekkel azonnal orvoshoz, illetve kórházba rohanni soha nem "nyavalygás", és inkább telefonálj segítségért, tanácsért ötször fölöslegesen, mint egyszer ne amikor pedig kellett volna.
Legfeljebb megnyugodva hazamész majd az ellenőrző vizsgálat után - és legfeljebb figyelmeztetnek, hogy igyál elég folyadékot és pihenj többet.
Friss kommentek